Podatek Belki obowiązuje od 2002 roku. Początkowo jego wprowadzenie miało być jedynie chwilowe i opłata miała zostać zniesiona po kilku latach. Niestety, danina ta pozostała z nami aż po dziś dzień i nikt nie liczy już na to, że cokolwiek w tej sprawie się zmieni. 

Sprawdź jakie gazetki Biedronki!

Idea podatku Belki

Podatek został wprowadzony w 2002 roku przez rząd SLD-UP. Jego pomysłodawcą był ówczesny Minister Finansów - Marek Belka. Już na samym początku nowy podatek określony został jedną z najbardziej kontrowersyjnych danin w historii. Pierwotnie podatek Belki wynosił 20% i obejmował jedynie depozyty i lokaty bankowe. W 2004 obniżono go do 19% (czyli do wartości obowiązującej obecnie) i objęto nim także dochody z inwestycji w papiery wartościowe. 

Dlaczego, mimo licznych zapowiedzi, podatek ten nie został jeszcze zniesiony? To proste. Te kilkanaście procent od odsetek przynosi budżetowi państwa ogromne dochody i politycy tak łatwo z nich nie zrezygnują. 

Jak zapłacić podatek Belki?

W większości przypadków podatek Belki jest naliczany automatycznie, dlatego też wiele osób nawet nie wie o jego istnieniu. Podatek od zysków kapitałowych zmniejsza bowiem wysokość odsetek trafiających na nasze konto. W przypadku lokat oraz depozytów bankowych nie musimy więc przejmować się podatkiem, gdyż wszystko to zrobi za nas bank. To właśnie on w naszym imieniu wypełnia deklarację i rozlicza się z fiskusem. 

Prawdopodobnie każdy z nas ma lub miał w przeszłości lokatę, więc nie będziemy tłumaczyć zasady działania tego systemu. Przyjrzyjmy się teraz na przykładzie, jak wygląda podatek Belki. Załóżmy, że wpłacamy na nią 1000 złotych, a oprocentowanie w skali roku wynosi 3%. Na koniec okresu na nasze konto powinno więc trafić 1030 złotych. Zamiast tego dostajemy jedynie 1024,30. Dlaczego? Reszta to podatek Belki, który zasila budżet państwa. 

Właściciel lokaty nie musi wykazywać tego dochodu w zeznaniu podatkowym, gdyż wszystkim zajmuje się bank. Podobnie jest w przypadku osób, które wycofują środki z IKE i funduszu inwestycyjnego. 

Nieco trudndiej mają osoby inwestujące na giełdzie. Muszą one wykazać swoje dochody, co robi sie przy pomocy deklaracji PIT-38. Nie ma możliwości ukrycia tych dochodów, gdyż odpowiedni PIT trafia także do Urzędu Skarbowego. 

gazetki promocyjne

Czy można uniknąć podatku od zysków kapitałowych?

Jest to możliwe, ale tylko w szczególnych przypadkach. Zwolnione z podatków są produkty inwestycyjne IKE i IKZE. Inwestor oszczędzający na emeryturę nie musi płacić podatku ani od aktualnych zysków, ani od ostatecznej kwoty wypłaty.