Formowanie się stopy następuje we wczesnym dzieciństwie. Aby uniknąć problemów z układem mięśniowo-szkieletowym w przyszłości, lepiej jest upewnić się z wyprzedzeniem, że proces ten przebiegał jak najbardziej prawidłowo i nic nie powinno stać na przeszkodzie w prawidłowym rozwoju kończyn. W tym celu ważne jest, aby wiedzieć, jak dobrać odpowiednie obuwie dla dziecka. Oczywiście o doborze odpowiedniego obuwia dla dziecka mówimy tylko wtedy, gdy dziecko wstaje na nogi i próbuje nauczyć się chodzić. Do tego czasu buty mogą być dowolne, ponieważ są potrzebne tylko dla ciepła i uroku.

Jak wybrać odpowiednie buty dla Twojego dziecka

Przy pierwszych krokach występuje obciążenie aparatu ruchowego prawie całego ciała, prawidłowe ułożenie stopy w tym okresie jest niezwykle ważne, dlatego też należy wiedzieć, jak prawidłowo dobrać buty dla dziecka w okresie pierwszego roku życia (jak już wspomniano, jest to czas, w którym niemowlęta zazwyczaj stawiają pierwsze kroki).

buty dla dziecka

7 zaleceń, jak wybrać odpowiednie buty do pierwszego kroku dziecka

Więc, jak wybrać odpowiednie buty dla jednorocznego dziecka.

  1. Elastyczne podeszwy ryflowane - podeszwa powinna być elastyczna i najlepiej karbowana, szczególnie w przedniej części buta. Pomagają one w tworzeniu właściwego wzoru chodzenia. Sztywna podeszwa z kolei zmniejsza amortyzację i prowadzi do chodu tocznego.
  2. Niska waga - ważne jest, aby buty nie obciążały dziecka, ponieważ pierwsze kroki są dla niego trudne. Buty powinny być lekkie, wykonane z naturalnych materiałów. Pożądane jest, aby można było wyjąć wkładkę i wysuszyć ją: stopy dzieci dużo się pocą. Tylko nie trzeba suszyć butów, na przykład na grzejniku. Może ulec deformacji, co, jak wiemy, ma negatywny wpływ na kształtowanie się stopy. Po prostu wypchaj buty papierem.
  3. Ergonomiczny kształt: luźna przednia część stopy, regulowana pod względem szczelności - stopy dziecięce różnią się od dorosłych: są wąskie na pięcie i szerokie oraz pełne w przedniej części stopy. Niektóre dzieci mają duże wzrosty. Dlatego też buty powinny być wybierane na podstawie budowy stóp dziecka. Buty powinny być wystarczająco szerokie i nie ściskać stopy dziecka. Ważne jest, aby mieć sznurowadła, rzepy, itp., które będą regulować szerokość butów.
  4. Sztywna pięta - poniżej 3 lat nie zaleca się noszenia butów bez obcasów lub z miękkim obcasem, który nie mocuje stopy: klapki, sandały z paskami na plecach. Fakt, że ten rodzaj obcasów na butach może wpływać na niewłaściwe formowanie się stopy, prowadzić do deformacji płasko-walgowej i płaskostopia. Buty ze sztywną piętą sprzyjają prawidłowemu ułożeniu stawu skokowego.
  5. Wewnętrzna amortyzacja w podeszwie - ważne jest, aby podeszwa butów dziecięcych mogła służyć jako amortyzator podczas chodzenia, skakania. "Antishock" to podeszwa, która ma specjalną przestrzeń wypełnioną powietrzem, to ona przyczynia się do amortyzacji wstrząsów i chroni stopy.
  6. Nowoczesne materiały membranowe - buty dziecięce powinny oddychać, odprowadzać wilgoć z wnętrza i nie wpuszczać jej do środka. Jest to szczególnie ważne w przypadku butów półsezonowych i zimowych. Buty wykonane z materiału membranowego dobrze sobie z tym radzą. Biegnie ona między górną częścią buta a jego podszewką (należy zwrócić uwagę na technologię CORE-TEX). W tych butach nóżki dziecka będą suche i ciepłe nawet przy mokrej lub zimnej pogodzie.
  7. Bezpieczeństwo - ciało dziecka jest zbyt podatne na różne szkodliwe wpływy, dlatego powinniśmy zadbać o to, by było ich jak najmniej. Jeśli chodzi o buty, to lepiej wybrać te wykonane ze skóry i tkaniny. Buty dziecięce nie powinny mieć niklu i chromu w okuciach i wykończeniach, ponieważ mogą one powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza jeśli dziecko jest uczulone